Na czym polega zakuwanie węży hydraulicznych?

Węże hydrauliczne to elementy układu hydraulicznego, które znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Odpowiadają za przepływanie różnego rodzaju płynów - od oleju, po wodę i różnego rodzaju roztwory. W związku z tym muszą być odporne na trudne warunki atmosferyczne, takie jak wysoka i niska temperatura. Właśnie dlatego ich sprawność jest bardzo ważna i istotne jest, aby zadbać o odpowiednie wykonanie części. Na bezawaryjne działanie przewodów hydraulicznych ogromny wpływ mają odpowiednio wykonane zakucia hydrauliczne. Czym są zakucia hydrauliczne? Są to sploty metalu, które mają na celu wzmocnienie końców węży. Ma to pomóc w ustabilizowaniu skoków ciśnienia panującego w przewodach. Profesjonalne zakuwanie węży charakteryzuje się odpowiednim przystosowaniem końcówek przewodu do urządzeń, aby połączenie było możliwe. Do tego celu służą specjalne maszyny - zaciskarki, lub inaczej zakuwarki. Łączą one z sobą przewód oraz tulejkę zaciskową, dzięki czemu te dwa elementy stają jednym produktem.

Przy zakuwaniu węży należy zwrócić największą uwagę na dwie kwestie - średnicę oraz grubość wybranego oplotu. Dostępne na rynku przewody mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, dostosowane do tego, aby spełniać konkretne funkcje. Oprócz różnicy w średnicy i grubości, węże mogą mieć różną dopuszczalność temperatury i ciśnienia. Podobnie jest z końcówkami, które dostępne są w różnych wersjach i dostosowane do konkretnych warunków. Rodzaj zakończenia i metoda montażu także mogą różnić się w zależności od konkretnej końcówki. Istnieją końcówki zaciskane na stałe i skręcane, które umożliwiają demontaż przewodu. Parametry tulejek to średnica i długość gwintu - na nie należy zwracać uwagę przy dopasowaniu do przewodów. Właśnie dlatego zakuwanie przewodów powinno być wykonywane z szczególną ostrożnością w zależności od warunków pracy, w jakich mają się znajdować.

Dla wielu osób może wydawać się to ciężkie do wykonania lub po prostu sprawiać trudności, dlatego zakuwanie można zlecić profesjonalnej firmie, która świadczy usługi w tym zakresie. W ten sposób nie trzeba martwić się nieudanym zaciśnięciem tulejki zaciskowej. Na rynku można również znaleźć urządzenia mobilne oraz stacjonarne, które obsługiwane są ręcznie lub działają z pomocą sprężonego powietrza, których można użyć samemu. Używanie maszyn jest bardzo łatwe i daje niesamowity efekt, pozwalając na trwałe złączenie z sobą dwóch elementów. Wystarczy wcześniej zapoznać się z dokładnym działaniem sprzętu. Gotowy przewód wykorzystywany jest w pneumatyce i hydraulice.