Jak wybrać dobre przewody hydrauliczne?

Przewody hydrauliczne stanowią jeden z najistotniejszych elementów jeśli chodzi o działanie układu hydraulicznego. Odpowiadają one za wykonywanie określonych ruchów przez maszyny oraz urządzenia, jednocześnie stale doprowadzając lub odprowadzając medium. Ważne jest zatem, aby przewody były dobrze dobrane do danego zadania, środowiska pracy lub po prostu układu hydraulicznego. Sugerując się tym, że coraz powszechniejsze jest wykorzystanie hydrauliki siłowej w maszynach należy brać pod uwagę to, że przewody hydrauliczne stają się coraz bardziej potrzebnym przedmiotem. Jednak jak dobrać odpowiedni przewód hydrauliczny? Na co zwracać uwagę? Jest kilka czynników, którymi należy kierować się przy wyborze.

Przede wszystkim jest to odpowiedni rozmiar. Przewody hydrauliczne powinny być dostosowane do maszyny, dlatego parametry mają znaczenie. Warto pamiętać, że są to elementy elastyczne, w związku z czym rozmiar jest bardzo ważny, aby zapewnić swobodę pracy. Źle dobrane przewody mogą stanowić realne zagrożenie dla człowieka. Każde pęknięcie, nawet to małe, może skończyć się tragedią w miejscu pracy. Właśnie dlatego rozmiar powinien być jedną z istotniejszych kwestii przy wyborze przewodów. Równie ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę jest medium. Przewody hydrauliczne powinny zostać dobrane ze względu na rodzaj cieczy, jaki będzie przez nie przepływał. To istotne, aby wybrać takie, które będą wykonane z odpowiedniego materiału. Biorąc pod uwagę miejsce zastosowania oraz medium do wyboru są specjalne przewody do przewodzenia oleju, paliwa, rozpuszczalników czy też wody. Równie ważną kwestią jest ciśnienie pracy. Jeśli z góry powiedziane jest, że maszyna ma działać w trudnych warunkach, najlepszy będzie wybór wysokociśnieniowych przewodów. Wysokociśnieniowe przewody hydrauliczne zapewnią odpowiednią pracę urządzeń oraz prawidłowy przepływ olejów pod dobrym ciśnieniem. Wykonane z najwyższej jakości materiałów przewody nadadzą się do pracy zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Jest to w szczególności wielką zaletą jeśli chodzi o maszyny, które są przeznaczone do pracy na zewnątrz.

Słabe przewody szybko niszczą się pod wpływem temperatury. Powłoka ulega uszkodzeniu, przez co materiał staje się mniej odporny, aż w końcu pęka. Oczywistym jest, że przewody, tak jak złącza i inne elementy układu hydraulicznego z czasem ulegają awarii lub zniszczeniu. Ważne jest zatem, aby wybierać przewody, które są bardzo dobrej jakości i wystarczą na długi czas użytkowania. Biorąc pod uwagę całą resztę czynników nie trzeba martwić się szybkim zniszczeniem lub awarią.